אבינעם גואלמן
חזרה למאמרים

התנגדות לצו קיום צוואה

12/03/2021
משה, קשיש ואלמן, ובעל דירה במודיעין עילית, התגורר במשך השנים האחרונות לבדו, אך מפאת גילו ומגבלותיו, נאלץ משה להיעזר בעובד זר, אשר עבר להתגורר עמו בדירה בקביעות. ילדיו של משה, היו מגיעים אחת לשבוע לפגוש את אביהם, ובאחת הפעמים סיפר להם אביהם כי כתב צוואה עבורם וכי הפקיד את הצוואה אצל הרשם לענייני ירושה בירושלים.
לאחר כשנתיים נפטר משה, ובתום השבעה, התברר לילדיו של משה, כי העובד הזר שהתגורר עם אביהם, מחזיק בצוואה מאוחרת יותר, בה ציווה אביהם את כל רכושו לעובד הזר, שאף הזדרז והגיש בקשה לקיום הצוואה לרשם לענייני ירושה.
אובדי עצות פנו האחים ושאלו מה ניתן לעשות במקרה בו הצוואה החדשה שניתנה לעובד הזר מנשלת אותם מכל הירושה של אביהם?
במקרים בהם יורשים מן הדין חוששים כי נעשה מעשה, אשר כתוצאה ממנו הם מודרים מהירושה, שלא כדין, הם רשאים להגיש בקשה להתנגדות לקיום הצוואה.
המקרים השכיחים הם כאשר המנוח הותיר צוואה מאוחרת מזו שהוגשה עבורה הבקשה לצו קיום צוואה, או שהצוואה אינה משקפת את רצונו האמיתי של המנוח, או שנפלו בה פגמים, כגון שהצוואה נערכה תחת השפעה בלתי הוגנת, תחת לחץ, איום או אונס, או שאחד הנהנים בצוואה השתתף בעשייתה, ואזי ניתן להגיש התנגדות לצוואה במטרה לפסול אותה.
חשוב לדעת כי כל אדם יכול להגיש את בקשת ההתנגדות, בתוך 14 ימים ממועד הפרסום של הגשת הבקשה לצו בעיתונות וברשומות. עם זאת, כל עוד לא ניתן הצו, ישנה אפשרות להגשת כתב התנגדות לצוואה לרשם לענייני ירושה, גם אם חלפו 14 הימים להתנגדות.
ההתנגדות תוגש בכתב ותכלול את נושא ההתנגדות ונימוקיו, כאשר לבקשה יצורפו כל המסמכים רלוונטיים עליהם מתבססת ההתנגדות, כולל תצהיר מאומת בפני עורך דין אשר תומך בעובדות שהועלו בכתב ההתנגדות וכן קבלה על תשלום אגרה. את ההתנגדות יש להגיש ללשכת הרשם לענייני ירושה במספר עותקים כמספר הצדדים בתיק, ועותק נוסף עבור בית המשפט.
לאחר שהוגשה בקשת ההתנגדות, הרשם לענייני ירושה יעביר את התיק לבית משפט לענייני משפחה.
חשוב לציין כי אם הטענות הם להשפעות חיצוניות, כגון אונס, איום, השפעה בלתי הוגנת, תחבולה או תרמית, שיוכח כי סלפו את רצונו של המצווה, תתבטל כל הוראה בצוואה אשר נעשתה בשל השפעה האסורה. עם זאת אם עברה שנה מהיום שההשפעה החיצונית חדלה לפעול על המצווה, או מהיום שנודע לו על התרמית, והוא בחר שלא לשנות את צוואתו, אותם פגמים לא יביאו לביטול הוראת הצוואה או תיקונה.
בבקשת ההתנגדות יש להוכיח קשר של סיבה ותוצאה בין האונס והאיום שהופעלו על המצווה לבין ההוראה בצוואה, על מנת שתבוטל.
חשוב לדעת כי לא כל השפעה היא בלתי הוגנת (למשל שכנוע אדם כי יכתוב צוואה או שיחות בין בני משפחה על הצוואה), ואין בפסיקה קביעה חד משמעית איזו השפעה תיחשב כבלתי הוגנת, וכל מקרה נבחן לפי נסיבותיו.
ניהול הליך התנגדות לצוואה בבית המשפט למשפחה מכיל מרכיב ייחודי שאינו מצוי בשאר ההליכים המשפטיים, והוא שהגורם המרכזי, העד המרכזי, האדם המרכזי אשר ההליך נוגע אליו – המצווה, כבר אינו בין החיים ואינו יכול להביע דעתו ולהעיד על שאירע.
עובדה מרכזית זו, משליכה ומאבחנת הליכים אלה מהליכים אחרים, שכן מציאות זו יצרה נטלים וחזקות אשר בתכנון אסטרטגי נכון של ניהול ההליך – ניתן להגדיל משמעותית את הסיכויים לזכייה בהליך, ולכן מומלץ מאוד להיעזר בעו"ד שצוואות הם תחום עיסוקו.
יצירת קשר
משרד אבינעם גואלמן עורך דין ונוטריון

היי! איך אפשר לעזור?
x
לכל שאלה ניתן לשלוח לנו הודעה בצ'ט או בכתובת המייל ag@goelman-law.co.il
היי! איך אפשר לעזור?
נְגִישׁוּת
איפוס
סמן גדול (שחור)
סמן גדול (לבן)
חלונית הגדלה
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
מונוכרום
ניגודיות כהה
ניגודיות בהירה
הדגשת קישורים
הדגשת כותרות
תיאור תמונות
ניווט במקלדת
ביטול הבהובים
Powered by Emilia Digital