אבינעם גואלמן
חזרה למאמרים

רכישת קרקעות ביהודה ושומרון

03/08/2021
הצהרתו של נשיא ארה"ב דונאלד טראמפ על הכרתה של ארה"ב בזכותה ההיסטורית של מדינת ישראל ושל עם ישראל להתיישב ולבנות בשטחי יהודה ושומרון, יחד עם התעוררות הכללית בשנים האחרונות ביחס לשטחי יהודה ושומרון והפוטנציאל הגדול שיש בשטחים רחבים אלו, הובילה בשנים האחרונות לצמיחה גדולה בעסקאות רכישת הקרקעות ביהודה ושומרון ולהתחלות פרויקטים של בניה רוויה, המאפשרת איכות חיים טובה במחירים מוזלים.
השילוב של הקרבה של יהודה ושומרון למרכז הארץ עם המצב הביטחוני היחסית שקט והכבישים העוקפים, מובילים לדרישות שיא של רוכשים, שמתחילה להיות מתורגמת גם לעליית מחירי הדיור. אפשרויות הבניה ביהודה ושומרון פתחה בפני משקיעים, אפשרות להשקעה חכמה שעשויה להניב להם רווחים יפים בעתיד, כך שלכאורה הכל נוצץ וכדאי לרוץ ולרכוש קרקעות ביהודה ושומרון, אלא שלפני שמחליטים על רכישת קרקע או דירה ביהודה ושומרון, כדי מאוד להתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום, על מנת שחלילה לא תיפלו בפח ותפסידו את הכספים שהשקעתם ברכישה.
על אף שמדינת ישראל מנהלת את רישום המקרקעין גם ביהודה ושומרון, בפועל קיים שוני מובהק בין ביצוע עסקאות במקרקעין המצויים בתחומי הקו הירוק, לבין מקרקעין בשטחי יהודה ושומרון. הסיבה לכך נובעת מכך שעד כה ממשלות ישראל לא החילו את חוקי הקרקעות הישראלים ביהודה ושומרון, כך שלמעשה חוקי הקרקעות אשר חלו על האזור עד מלחמת ששת הימים ובין היתר החוק הירדני והחוק העות'מאני, חלים עד היום, ולכן חלק מעסקאות המקרקעין ביהודה ושומרון הינן מורכבות וייחודיות, ומחייבות בדיקות משפטיות מיוחדות ושונות מהבדיקות הרגילות הנצרכות בטרם רכישת מקרקעין בקו הירוק.
סוגי המקרקעין השונים הקיימים ביהודה ושומרון, סוגי הבעלויות השונות בין קרקע פרטית לקרקע של המדינה, התב"ע שחלה, ו- "הקו הכחול", יחד עם הכללים והמנהגים הנוקשים האחרים החלים, הופכות את העסקאות למורכבות יותר מעסקאות שאינן ביהודה ושומרון. מכיוון שעסקאות המקרקעין ביהודה ושומרון ברובן נרשמות אצל הממונה על הרכוש הנטוש האחראי על הסדרה ורישום של הזכויות באזורים אלו או בחטיבה להתיישבות של ההסתדרות הציונית, ולעתיים במקביל אף בחברות משכנות, עלול להיווצר אצל הרוכשים מצב של חוסר וודאות משפטית, המחייבת בדיקה קפדנית של עורך דין אמין המתמחה בפרוצדורה ובבדיקות הנדרשות בעסקאות אלו, טרם חתימה על כל רכישה, תהא זו רכישת קרקע או דירה.
לצערנו שוב ושוב אנחנו מקבלים פניות של רוכשים 'שנעקצו' על ידי חברות שמכרו להן מקרקעין ביהודה ושומרון במחיר מוזל, עם הבטחות ללא כיסוי, והכל מבלי שעורך דין מטעמם בכלל בדק את הזכויות הנמכרות.
הקושי והמרוכבות בבדיקת העסקאות נובעים מאופן רישומם, ולייתר דיוק מחוסר רישומם באופן מוסדר, יחד עם העובדה שחלק מהמרשמים הינם מרשמים החסויים לציבור, להבדיל מרישום רגיל בלשכת רישום המקרקעין (טאבו) ובהתווסף לכך שהליכי הרישום ארוכים ומורכבים יותר, יוצרת קרקע פוריה לזיופים והונאות של נוכלים, המנצלים את המצב, להציע לציבור רכישת קרקעות, מבלי שברור מי הבעלים האמיתי עליהם ומבלי שברור האם בכלל ניתן יהיה לבנות עליהם בעתיד דירות.
יתרה מכך, קרקעות פרטיות רבות, המוחזקות על ידי ערבים ביהודה ושומרון, והנרכשות על ידי אותן חברות, מצריכות פרוצדורות והליכים ארוכים כדי להגיע למצב של רישום הזכויות בטאבו הירדני ביהודה ושומרון. הליכים היסטוריים של רישום הקרקעות והחזקתם עוד מהתקופה העות'מאנית בה לא היה מחשוב או רישום מוסדר של הקרקעות, כאשר קונים ומוכרים החליפו ביניהם שטרות, מבלי לשנות את הרישומים עצמם, שלא לדבר על בעיות הזיהוי של המקרקעין וגבולותיהן שאינן ברורים, עם העובדה כי חלק מהמסמכים המעידים על הבעלות ישנים מאוד, יחד עם החוקים מהתקופה העות'מאנית בהם ניתן היה לרכוש זכויות על ידי עיבוד חקלאי של הקרקע, גם כאשר הבעלות אינה רשומה, יצרה מציאות מורכבת מבחינה משפטית ולכן מומלץ שלא לבצע רכישה מבלי להתקשר קודם המתמחה בדיני המשפט החלים ביהודה ושומרון. ראו הוזהרתם!
משרדנו מתמחה במקרקעין ובהליכי רישום ראשון ונשמח לסייע לכם בבדיקות ובייצוג בעסקאות ביהודה ושומרון.
יצירת קשר
משרד אבינעם גואלמן עורך דין ונוטריון

היי! איך אפשר לעזור?
x
לכל שאלה ניתן לשלוח לנו הודעה בצ'ט או בכתובת המייל ag@goelman-law.co.il
היי! איך אפשר לעזור?
נְגִישׁוּת
איפוס
סמן גדול (שחור)
סמן גדול (לבן)
חלונית הגדלה
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
מונוכרום
ניגודיות כהה
ניגודיות בהירה
הדגשת קישורים
הדגשת כותרות
תיאור תמונות
ניווט במקלדת
ביטול הבהובים
Powered by Emilia Digital